تبلیغات
دانلود رمان های فانتزی - دانلود کتاب بعد چهارم اچ. جی ولز
دانلود کتاب بعد چهارم اچ. جی ولز


پ.ن: اگر این چند روزه وب با استقبال رو به رو بشه, اتفاقای خوبی قراره بیوفته
برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه کنیدخلاصه داستان


قهرمان داستان، ماشینی اختراع کرده است که با آن می‌تواند در زمان جابجا شود، درست به همان گونه‌ای که در مکان جابجا می‌شویم. بدین گونه کارش را با سفری به سال ۸۰۲۷۰۱ میلادی آغاز می‌کند. در جریان هزاران سال، آب و هوای منطقه لندن معتدل شده است و اکنون آب و هوایی تقریباً مثل آب و هوای جنوب اروپا بر آن حاکم است و نباتات پرپشت و انبوهی در آنجا می‌روید. آثاری از حیوانات دیده نمی‌شود و ساختمانها، که در زمان سابق در مرکز شهر گرد آمده‌ بودند، سترگ و کوه‌پیکر اما انگشت‌شماربه چشم میخورند. سفر “کاوشگر زمان” به آینده، به وقت زمان حال یک صبح تا غروب و به وقت آینده چند شبانه روز به طول می‌انجامد.

کاوشگر پس از توقف ماشین در سال ۸۰۲۷۰۱ خود را در محوطه‌ای سرسبز میابد که مهمترین عنصر آن یک مجسمه‌ی ابوالهول عظیم از سنگ سفید با پایه‌ای از برنز است. در دور دست بناهایی غول‌پیکر با ایوان‌های پر پیچ و خم به چشم می‌خورند که بعداَ معلوم می‌شود متروکه‌اند. او کوتاه زمانی پس از فرود، خود را در میان آدمیان آینده میابد. نخستین ساکنانی که کاوشگر سر راه خود می‌بیند، انسانهای دلربایی‌اند که قدشان کوچکتر از قد متوسط کنونی است، اما همه‌شان زیبا هستند و لبهاسهایشان، اگرچه به رنگهای گوناگون شاد و روشنی است، دوخت یکسان و یکنواختی دارد. کاوشگر که حسن کنجکاوی‌اش برانگیخته شده است، دستگاهش را کنار می‌گذارد و با این دوستان تازه به راه می‌افتد. اینان که خودشان را “الوا”ها می‌خوانند به صورت انبوه با هم زندگی می‌کنند. کانونهای خانوادگی از بین رفته است. گرسنگی و احتیاج به خواب آنها را به صورت گروههای صدتایی در کاخهای بزرگی گرد می‌آورد که از نزدیک نیمه ویرانه‌هایی بیش نیستند. مرد و زن و بچه روزهای خودشان را به بازی و تفریح سر می‌کنند؛ زیرا که به ظاهر دیگر احتیاجی به کار کردن ندارند. وانگهی، مغزهای کوچکشان، جز ترس از تاریکی قادر به هیچ احساسی نیست.

کاوشگر زمان که در خلال این احوال ماشینش را به نحو مرموزی دزدیده‌اند، به سرعت علت این ترس را کشف می‌کند. در اعماق زمین جماعت انبوهی از ناقص‌الخلقه‌ها زندگی می‌کنند که قیافه‌هایشان، به علت مشابهت با انسان، دهشت‌بار است و این جماعت موجوداتی‌اند که قدرت تحمل روشنایی روز و تحمل آفتاب را ندارند. اما بسیار فعال و زیرک و چیره‌دست‌اند. اینها عبارت‌اند از “مورلاک”ها یعنی رنجبرانی که کارفرمایان حقیقی این دنیای ویرانه شده‌اند. پیشرفت علمی و فنی که به منتهی درجه توسعه یافته است، در واقع طبقات حاکمه را از ضرورت مبارزه در راه رفاه خود رهایی داده است و رفته رفته قوه مبارزه نیز در آنان رو به ضعف نهاده است. به عکس، رنجبرانی که همیشه از دنیای توانگران بی‌کار دور نگه داشته شده‌اند، حتی از نظر جسمی هم با شرایط تازه زندگی سازگار شده‌اند؛ چندان که در طی قرون توانسته‌اند به تفوق خود پی ببرند وچون غرایز گوشتخواری روزگاران گذشته دوباره زنده شده بود، رفته رفته کارفرمایان خودشان را که دیگر قدرت دفاع نداشتند، خوردند.

در مقابل و به حکم عادت دیرینه بردگی، هرچیزی را که ممکن بود به آن احتیاج داشته باشند، برایشان فراهم آوردند. کاوشگر، پس از مبارزه سرسختانه‌ای که با مورلاک های درنده و نفرت‌بار پیش می‌آید و در جریان آن، برای دفاع از جان خود تمام جنگل را به آتش می‌کشد، موفق می‌شود که ماشین خود را از چنگ آنان بگیرد و فرار کند. سپس حس کنجکاوی او را برمی‌انگیزد که ببیند پس از چندهزار سال دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد …

ماشین زمان (که با نام بعد چهارم نیز به فارسی ترجمه شده است) رمانی مشهور نوشته هربرت جورج ولزاست که در سال ۱۸۹۵ منتشر شد. این کتاب منبع الهام چندین فیلم و سریال تلویزیونی و تعداد زیادی کتاب طنز بوده و به طور غیر مستقیم بر بسیاری از آثار تخیلی دیگر تأثیر گذارده است.

این داستان متعلق به سالهای اول زندگی اچ. جی. ولز به عنوان نویسنده داستانهای علمی تخیلی می باشد. داستانهای متعددی که وی در طی ۵۰ سال نویسندگی به جهان عرضه نمود به طور تقریبی به دو گروه قابل تقسیم می باشند. تنها تعدادی کتابهای علمی برای دانشجویان و یک سری مقاله بر “بعد چهارم” نگاشت. کتاب “ماشین زمان” هم از روی ترکیب مقالات و تفسیرهایی که قبلاً در مجلات چاپ شده بود تنظیم گردید. به دنبال این کتاب سه کتاب علمی تخیلی دیگر، که کم و بیش در همین دسته طبقه بندی می شوند به رشته تحریر در آورد، و سپس به نوشتن مجموعه دیگری همت گماشت که در زمره آثار فراموش نشدنی وی محسوب می گردد.

کتاب “ماشین زمان” راه را بر روی رمانهای علمی دیگری باز گشود آنسان که برای او شهرتی در حد ژول ورن ثانی به ارمغان داشت. او نویسنده ای پیشرو است و سبک نوشتن او داستانهایی است که امروزه به علمی-تخیلی معروف اند. هدف از بعد چهارم ارائه منظره ای از بازماندگان بشر در سال ۸۰۲۷۰۱ می باشد. و با استفاده از تمام تدابیر واقع بینی، چه ادبی و چه علمی، ولز با مهارتی استادانه خواننده را مجاب می نماید که یک انسان معمولی قرن بیستم قادر به این چنین نگاهی به آینده دور است. در محیطی آکنده از آرامش، ولز، مسافر زمان را معرفی می نماید. مسافر زمان کسی است که ماشینی ساخته است، این بار ماشین او وسیله ای برای جابجا شدن است اما نه در زمین، آب یا هوا بلکه در زمان. با وارد شدن به آن آینده بسیار دور، آدمی جادو می شود. با در نظر گرفتن منطق ولز در تمامی پیش بینی هایش، درام به اوج یک رمان و ماجرای شاعرانه می رسد. با بازگشت به زمانه فعلی مسافر زمان می گوید :

«نظریه متداول زمان ما به صحت آن امکان می بخشد.»


دانلود

موضوعات: بعد چهارم ،
[ یکم تیر 97 ] [ 05:24 بعد از ظهر ] [ lord lass(لرد لاس) ] [ نظرات () ]
آخرین مطالب